اکسپرس انتری

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری سیستمی برای جذب نیروی کار ماهر و متخصص بازار کار در کاناداست که در قالب ارائه ویزای اکسپرس انتری کانادا تحقق می یابد. متقاضیانی که تمایل دارند از این مسیر برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند، باید امتیازهای مهارتی و تجربی خاصی ارائه کنند تا در این رقابت موفق شوند. پس از دریافت این ویزا افراد اقامت دائم کانادا را به دست می آورند.

اکسپرس انتری چیست؟

همانطور که متوجه شدید اکسپرس انتری یکی از شیوه های مهاجرت به کاناداست. در این سیستم امکان مهاجرت افراد از طریق 4 برنامه نیروی متخصص فدرال، برنامه تجربه کانادایی، برنامه های مهاجرت استانی و نیروی کار ماهر مهیا می شود.

نحوه گزینش افراد برای ورود به این برنامه ها به این شکل است که میزان تسلط زبان، وضعیت تاهل، رزومه کاری، مدارک بین المللی کسب شده و دریافت پذیرش شغلی افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در روند اکسپرس انتری کانادا pnp برای هر یک از متقاضیان پروفایل شخصی (Express Entry Pool) تشکیل می شود. افراد مدارک و رزومه خود را برای ثبت نام ارائه داده و امتیاز بندی می شوند. پس از ارزیابی امتیازات اگر افراد حد نصاب نمره قبولی را دریافت کرده باشند، ویزای کانادا (ITA) و اقامت دائم این کشور به آنها تعلق می گیرد.

بهتر اس بخوانید : شرایط امتیازبندی مهاجرت به کانادا

اکسپرس انتری کانادا

ثبت نام اکسپرس انتری کانادا

ورود به سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا مانند سایر برنامه های مهاجرتی این کشور نیاز به طی شدن مراحل ویژه ای دارد که در  ادامه توضیح می دهیم.

مرحله ثبت نام : مهم ترین بخش در سیستم اکسپرس انتری کانادا روند ثبت نام درخواست دهنده است. در این مرحله افراد اطلاعات شخصی مانند مدرک تحصیلی، مهارت های زبانی، سوابق و تجربه های کاری، سن و میزان انطباق پذیری با شرایط را وارد می کنند. افراد بر مبنای این اطلاعات امتیازبندی می شوند. در صورتی که امتیاز لازم را بدست بیاورند، برای گذراندن مراحل دیگر واجد شرایط می شوند.

بهتر است بخوانید : چگونگی ثبت نام اکسپرس انتری

ارائه رزومه سوابق کاری : پس از اینکه فرد متقاضی امتیاز قبولی برنامه اکسپرس انتری را بدست آورد و اطلاعاتش تایید شد، با ورود به Express Entry Pool می بایست رزومه خود را ارائه دهد.

دریافت دعوتنامه: پس از موفقیت در مرحله دریافت دعوتنامه متقاضی باید در طول بازه 60 روزه از مسیر یکی از 4 برنامه اکسپری اینتری ( تجربه کانادایی،  نیروی کار ماهر، نیروی متخصص فدرال، مهاجرت استانی) برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کند.

عملکرد برنامه اکسپری اینتری چگونه است؟

 اکسپری انتری کانادا در واقع نوعی سیستم جامع برای سازماندهی درخواست های اقامت کانادا به صورت آنلاین است. پروسه این برنامه به این صورت است: افرادی که از سراسر دنیا (چه از داخل کانادا چه از خارج خاک این کشور) برای دریافت اقامت کانادا درخواست می دهند، باید از طریق این برنامه مهاجرتی برای کارت اقامت ( permanent resident) پیگیری های لازم را انجام دهند.

پرونده هایی که از طریق برنامه اکسپرس انتری وارد استخر کاندیداهای مهاجرت می گردند، بر مبنای سیستم خاص آنلاین امتیاز بندی می شوند و به صورت لیست برای کارفرمایانی که نیاز به نیروی کار متخصص خارجی دارند ارسال می شود.

در صورتی که امتیازات فرد قابل توجه باشد، از سوی یک کارفرمای کانادایی یا توسط دولت فدرال دعوت به کار می شود. فردی که به این طریق به عنوان نیروی کار ماهر و متخصص مشغول به کار می شود، باید ثابت کند که در طول مدت کار حرفه ای خود تمام مسئولیت هایش را بر طبق بیانیه تشریح وظایف شغلی NOC (وظایف کاری شغل مورد نظر مطابق با استانداردهای کانادا) انجام می دهد. در این بیانیه برای هر رده شغلی توضیحات کاملی ارائه شده است.

ثبت نام اکسپرس انتری کانادا

مهارت های زبانی در برنامه اکسپرس انتری

هر فرد برای بالا بردن شانسش در سیستم اکسپری انتری باید امتیازاتی کسب کند. این امتیازات شامل حداقل نمره 8 CLB (استاندارد سنجش سطح زبان در کانادا)را برای مهارت شنیداری، نمره حداقل 7 را برای مهارت های گفتاری، خواندن و نوشتار کسب کرده باشد.

بهتر است بخوانید : آخرین قرعه کشی اکسپرس انتری 2022

تحصیلات

به طور کلی می توان گفت قوانین ثابتی برای حداقل تحصیلات فرد متقاضی مهاجرت وجود ندارد. مسلما هر چه میزان تحصیلات بالاتر باشد، شانس فرد برای دریافت امتیاز پرونده و انتخاب نهایی بالاتر می رود. اما حداقل تحصیلات متوسطه و آکادمیک برای فرد لازم است.

تمکن مالی

فرد متقاضی مهاجرت با اکسپرس انتری باید توانایی تامین هزینه های زندگی خود و خانواده اش را داشته باشد. بتواند با ارائه مدارکی این میزان تمکن مالی را به اثبات برساند. درضمن باید پیشنهاد کار از سمت یک کارفرمای کانادایی و همچنین اجازه کار قانونی در کانادا را داشته باشد.

امتیازبندی در سیستم اکسپرس انتری

یکی از روش های اصلی کسب امتیاز در برنامه اکسپرس انتری، دریافت پذیرش کاری از سمت یک کارفرمای کانادایی است. متقاضیان ویزای کاری کانادا در صورتی که پیشنهاد شغل مدیریتی داشته باشند، 200 امتیاز کسب می کنند و برای سایر مشاغل 50 امتیاز تعلق می گیرد.

از سوی دیگر در معیار میزان انطباق پذیری فرد، حضور قبلی اش در کانادا یا سکونت اقوام ( خواهر یا برادر) در کانادا برای کسب امتیاز بیشتر در این سیستم اثرگذار است. افراد با این راهکار حداکثر تا 15 امتیاز کسب می کنند.

بنابراین تا این مرحله در صورتی که فرد مجموع 450 امتیاز دریافت کرده باشد، می تواند در سیستم اکسپرس انتری وارد شده و برنامه مهاجرتی مورد نظرش را انتخاب کند.

بهتر است بخوانید : همه آنچه که باید در مورد امتیازبندی مهاجرت به کانادا بدانید!

در برنامه امتیازدهی اکسپرس انتری حداقل امتیاز لازم برای ورود به برنامه در طول سال دو بار آپدیت می شود. در شرایط حاضر از سال 2019 حد نصاب این امتیاز 470 بوده است. پس از بحران همه گیری کرونا، دولت کانادا دعوت نامه های این برنامه را افزایش داد. در حال حاضر هم پیگیری پرونده ها توسط اداره مهاجرت کانادا انجام می شود و منعی در این زمینه وجود ندارد.

سیستم امتیاز بندی شغلی در مهاجرت کانادا

ایده‌آل‌ترین شرایط برای ویزای اکسپرس اینتری

بااینکه افراد متقاضی با شرایط کلی متفاوت از مسیر این برنامه برای دریافت ویزا اقدام می‌کنند، اما یک سری معیارهای استاندارد، شانس افراد را برای موفقیت بالاتر می‌برد. افرادی با حداقل مدرک کارشناسی در محدوده سنی ۳۰ سال و مدرک زبانی با نمره ۸ ، حداقل ۳ سال سابقه کار تمام‌وقت یا معادل همان مقدار کار پاره‌وقت متعادل‌ترین شرایط را برای برنامه اکسپرس اینتری خواهند داشت.

باوجود این‌که دعوت به کار رسمی از طرف دولت کانادا پوئن مثبتی برای دریافت امتیاز بیشتر افراد در اکسپرس انتری محسوب می‌شود. اما داشتن این پیشنهاد الزامی نیست. پس از شروع روند تشکیل پرونده در برنامه اکسپرس اینتری و تکمیل مدارک، در حدود ۶ ماه زمان برد تا ویزا برای افراد صادر شود.

مدارک زبان مورد نیاز برای اکسپرس اینتری

در زمینه زبان فرانسه داشتن مدارک آزمون‌های زبان مانند TCF ,TEF CANADA و برای مشخص شدن سطح زبان انگلیسی دارا بودن مدارک آزمون‌هایی مانند سلپیپ CELPIP و آیلتس (IELTS)نیاز است.

متقاضیان درصورتی‌ موفق می شوند از طریق ویزای اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را بدست بیاورند که تمام شرایط کلی درخواست دهندگان شامل زبان، سن، سوابق کاری و غیره را داشته باشند. درضمن بعد از دریافت ویزا و مهاجرت به این کشور به مدت ۳ تا ۵ سال در کانادا اقامت داشته باشند.

 سیستم امتیاز بندی شغلی در مهاجرت کانادا

در صورتی‌ که به فرد درخواست دهنده  از سوی شرکت کارآفرینان کانادا ویزای شغلی پیشنهاد شده باشد، امتیازش افزایش پیدا می‌کند. این شغل می‌تواند به ‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت باشد. اما این پیشنهاد شغلی باید پیش‌ از زمان تقاضای فرد برای مهاجرت کانادا، از طریق نیروی کار متخصص به‌ طور رسمی پیشنهاد شده باشد.

مهارت های زبانی در برنامه اکسپرس انتری

امتیاز بندی رده سنی

در امتیازدهی جامع اکسپرس انتری شما بر مبنای سن‌وسال در زمان تقاضاامتیاز کسب می‌کنید. بیشترین میزان امتیاز مربوط به رده سنی 18 تا 35است.

سیستم امتیازدهی سوابق شغلی

هنگامی‌ که از طریق نیروی کار ماهر برای مهاجرت کانادا اقدام می کنید، نسبت به تعداد سال‌هایی که در یک حرفه تخصصی تمام‌وقت درآمدزا مشغول به کار بوده‌اید، امتیاز می‌گیرید. (به‌عنوان نمونه برای حداقل ۳۰ ساعت در هفته و یا میزان استانداردی برای شغل پاره‌وقت) در این برنامه نوع مهارت‌ها استعدادها، وظایف و نیازمندی‌های متفاوت از سوی  سازمان امور شهروندی و مهاجرت کانادا به ‌طور کامل تشریح شده‌است.

امتیاز بندی در سیستم انطباق‌پذیری

در جریان سیستم جامع انطباق‌پذیری در کانادا، در صورتی ‌که شریک حقوقی یا همسر شما قرار باشد در کانادا همراهتان باشد، می‌تواند در امتیازدهی میزان سازگاری تاثیر داشته باشد. در هر آیتم تنها یک بار امکان شرکت در امتیاز بندی وجود دارد. حداکثر میزان امتیازی که در این بخش کسب می‌کنید 10 است.

بهتر است بخوانید : ویزای اسپانسرشیپ همسر و فرزندان بدانید

دریافت دعوت‌نامه در برنامه‌های مهاجرتی کانادا

اگر تمام مراحل امتیاز بندی سیستم اکسپرس انتری را با موفقیت بگذرانید و به مرحله آخر برسید، پس‌ از آن باید در انتظار رسیدن دعوت‌نامه کانادا باشید. افرادی در این سیستم دعوت‌نامه دریافت می‌کنند، که بالاترین امتیاز را در استخر اکسپرس اینتری کسب کرده باشند. بعد از دریافت دعوت‌نامه تنها ۶۰ روز مهلت دارید تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید. پس‌ از ارسال درخواست در مدتی کمتر از ۶ ماه مدارک و اطلاعات شما ارزیابی و پردازش‌ شده و ویزای کانادا برایتان ارسال می‌شود.

چنانچه نتوانید امتیاز لازم برای این سیستم مهاجرتی را کسب کنید، یکی از مسیرهای میان بر در این برنامه پذیرش شغلی از کارفرمای کانادایی یا جاب آفر معتبر است. لازم به ذکر است که بعضی استانهای شمالی کانادا تحت عنوان استانهای آتلانتیک معاف از LMIA می باشند. در نتیجه در مقایسه با دیگر استانها شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر دارند.

بهتر است بخوانید : نتایج قرعه کشی اکسپرس انتری کانادا 2022

 خوشبختانه در صورتی‌ که امتیاز لازم سیستم اکسپرس انتری کانادا را برای دریافت اقامت دائم کسب نکرده باشید، یا بعد از بررسی اطلاعات دعوت‌نامه برایتان ارسال نشود، می‌توانید در سال بعد از یک فرصت دیگر برای تشکیل پروفایل اکسپرس اینتری بهره‌مند شوید.

فرصت مهاجرت به کانادا

دولت کانادا با هدف رشد اقتصادی و رفع چالش های اقتصاد، در قالب برنامه اکسپرس اینتری افراد توانمند و متخصص را برای اعطای ویزا گزینش می کند. برنامه اکسپرس اینتری Express Entry یا EE یکی از بهترین و سریع ترین شیوه های مهاجرتی افراد دارای مهارت و تخصص است.

این برنامه از سال 2015 بنا به نیاز دولت کانادا و درخواست های مکرر مهاجرتی اجرایی شد. افراد ماهر با این راهکار می توانند در بازه زمانی کوتاهتری ویزای کانادا دریافت کنند. در کانادا فرصتهای شغلی فراوانی برای افراد جویای کار مهیاست و هر فرد می تواند شغل ایده آل خود را پیدا کند. افرادی که از مسیر سیستم اکسپرس اینتری وارد این کشور می شوند، به دلیل داشتن کارت اقامت دائم کانادا از ویزای کار کانادا بی نیاز خواهند بود.

اما افراد متخصصی که به این طریق وارد کانادا می شوند ضمانتی برای کسب شغل در ابتدای ورود به این کشور نخواهند داشت، بلکه این برنامه تنها مجوزی برای ورود به کانادا از طریق کار است. گرچه داشتن دعوت به کار از سوی کارفرما در این سیستم الزامی نیست اما نوعی امتیاز محسوب می شود.

تنها در صورتی که شما از مسیر OID تقاضای مهاجرت خود را ارائه کرده باشید، در برخی موارد برای برنامه های انتخابی استانی نیاز به دعوتنامه خواهید داشت. با اینکه این شیوه از محبوت ترین راهکارهای مهاجرتی افراد متخصص است اما مسیرهای مهاجرتی دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه اخذ ویزا و یا دریافت اقامت می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به شما جواب خواهند داد.

 
5/5 - (11 امتیاز)

نیاز به مشاوره دارید

فهرست مطالب

محبوب ترین مطالب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *